whatsapp

Karşılaştırma Listesi

İlan karşılaştırma yapabilmek için en az 2 ilan seçmelisin.

YABANCILARIN MÜLK ALIMINDAKİ YASAL SINIRLAMALAR

YABANCILARIN MÜLK ALIMINDAKİ YASAL SINIRLAMALAR

YABANCILARIN MÜLK ALIMINDAKİ YASAL SINIRLAMALAR

  • Türkiye devleti yabancıya mülk satışında diğer devletler gibi katı davranmamaktadır. Ancak istisnai birkaç durum vardır.
  • 2644 Sayılı Tapu Kanunu’nun 35. maddesi gereği yabancı gerçek kişilerin edinimleri ancak kanuni sınırlamalar dâhilinde mümkün. 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölge ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu gereği askeri yasak bölgelerde yabancıların taşınmaz edinimi mümkün bulunmamaktadır.
  • Taşınmazın askeri yasak ve güvenlik bölgeleri dışında kalıp kalmadığının araştırılması sorulması ve yasak bölgede kalmadığı çek edilmesi gerekir.
  • Askeri yasak ve güvenlik bölgeleri ölçüm çalışmaları biten 58 ilde bu bölgeler otomasyona bağlandı gerekli prosedür kaldırıldı.
  • Önemli sınırlamalardan bir tanesi ise Yabancı uyruklu gerçek bir kişi ülke çapında en fazla 30 hektara kadar taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebilir. Bakanlar kurulu bu miktarı iki katına arttırmaya yetkilidir. Alınacak yerin metrekaresi önemli bir faktördür.
  • Ayrıca alınan il/ilçe ile ilgilide sınırlama olabilir. Yabancı uyruklu gerçek kişilerin edindikleri taşınmazlar ile bağımsız ve sürekli nitelikteki sınırlı ayni hakların toplam alanı, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde 10’unu geçemez.

Arya emlak alacağınız mülkün yukardaki şartlara uygunluğunu sizin adınıza kontrol edecek ve teyit edildikten sonra alım prosedürlerine geçecektir.